Szkoła Podstawowa im. Olimpijczyków Polskich w Kramsku

Pierwsze kroki dziecka w szkole

Mini poradnik dla rodziców

Akademia dla rodzicówRozpoczęcie nauki szkolnej to nowy etap w życiu dziecka i często bardzo duży stres dla całej rodziny. Czy pomyśleli Państwo, jak się czuje Wasze dziecko?

A oto kilka wskazówek, jak mu pomóc w nowej trudnej sytuacji.

1. Przedstaw szkołę, jako przyjazne miejsce, gdzie pozna nowych kolegów i nauczy się ciekawych rzeczy, rozpoczęcie nauki to przywilej, a nie przykry obowiązek.

2. Nie krytykuj szkoły i nauczycieli przy dziecku, nie podważaj ich autorytetu.

3. Zorganizuj wycieczkę do szkoły, niech pozna budynek i drogę, którą będzie pokonywał codziennie.

4. Naucz, jak dziecko powinno zwracać się do nauczycieli, koleżanek i kolegów.

5. Nie strasz dziecka, nie użalaj się, nie lituj, nie mów – tam cię wychowają, pójdziesz do szkoły, to dopiero zobaczysz, mój biedaku już nie będziesz mógł się bawić.

6. Rozmawiaj z dzieckiem, ucz samodzielności poprzez zabawy, np. w pakowanie plecaka, w temperowanie, w sznurowanie butów.

7. Ucz dyscypliny, wtedy dziecku będzie łatwiej dostosować się do zasad panujących w szkole.

8. Umacniaj wiarę dziecka w swoje siły, chwal, pokazuj, co dobrze robi – rysuje, ładnie się odzywa do ludzi, śpiewa.

9. Naucz dziecko dzielić się z innymi, np. gumką czy kredkami.

10. Nie zapominaj pytać o szkołę każdego dnia. DZIECKO, KTÓRE WIDZI ZAINTERESOWANIE RODZICÓW, CHĘTNIEJ WYPEŁNIA SWOJE OBOWIĄZKI.

WAŻNE – nie pakuj za dziecko plecaka i nie noś, nie wyręczaj w czynnościach samoobsługowych, nie sznuruj butów.

UCZ SAMODZIELNOŚCI!